Skip to main content

Rize Çay Çarşısı Cephe Aydınlatmaları

Rize’nin tam merkezinde, Eminettin Mahallesi sahil dolgu alanında yapılan Rize Çay Çarşısı Projesi, 4000m2’si kapalı alan olmak üzere toplamda 9500m2’lik alanda zemin düzeltme çalışmaları yapılarak tamamlanmıştır.

Rize Ticaret Borsasının proje sahipliğinde ve Rize Ticaret ve Sanayi Odasının proje ortağı olduğu Çay Çarşısı projesinin en etkileyici yapısı, devasa Çay Bardağı şeklindeki kule oldu.

Yıl
2022

Proje
Rize Çay Çarşısı

Lokasyon
Rize, Türkiye

Dış Cephe LED Aydınlatma

Kule üzerinde yenilikçi ve interaktif bir ışık gösterisi oluşturmak amacı ile planlanan LED aydınlatma sisteminin armatür üretimleri, projelendirilmesi ve devreye alma faaliyetleri için firmamız seçilmiştir. Kule için Dış Cephe LED Aydınlatmarında sıklıkla tercih edilen “RGB Pixel LED” tipi ürünlerden DomePie serisi kullanılmıştır. DOT Led olarak da adlandırılan bu ürün grubu ile bina cephelerine esnek montaj imkanı sağlanmaktadır.

Binanın oldukça yüksek yapıda olması ve denizin hemen yanı başında bulunmasından dolayı oldukça fazla rüzgar almaktadır. Proje ekibimiz, cephe firması ve müteahhit firma ile yapılan görüşmelerin sonunda armatürlerin alüminyum profillerin içine konulması kararlaştırılmıştır. Bu sayede hem armatürler yıkıcı iklimsel etkilerden korunacak hem de yapının gündüz görünürlüğü bozulmayacaktır.

Armatürlerin montajının yapıldığı alüminyum profiller hassas CNC kullanılarak 20cm aralıklarla delikler açılmıştır.

DomePie

Kule üzerinde yenilikçi ve interaktif bir ışık gösterisi oluşturmak amacı ile planlanan LED aydınlatma sisteminin armatür üretimleri, projelendirilmesi ve devreye alma faaliyetleri için firmamız seçilmiştir. Kule için Dış Cephe LED Aydınlatmarında sıklıkla tercih edilen “RGB Pixel LED” tipi ürünlerden DomePie serisi kullanılmıştır. DOT Led olarak da adlandırılan bu ürün grubu ile bina cephelerine esnek montaj imkanı sağlanmaktadır.

RGB Dot Pixel LED RGB Dot Pixel LED

RGB Işıklandırma

Kule üzeri RGB Işıklandırma sisteminde 12500 adet DomePie RGB piksel LED armatürü, 6 adet 8 portlu ArtNET DMX512 kontrolcüsü ve güç kaynakları ile tasarlanan bu Cephe Tipi LED Ekran ile Rize’ye yolu düşen herkes için görsel unutulmaz görsel şovlar yapılmaktadır.

Esneklik

Alüminyum cephe doğramalarının içine gömülü RGB DomePie armatürleri yapıyı kesintisiz bir ışık hattı ile çevrelenmiştir. Bu sayede yapının mimari formu vurgulanarak dinamik bir hale gelmiştir.

ArtNET DMX512

Kule üzerinde bulunan 12500 adet DomePie armatürlerinin kontrolü için toplamda 6 adet OPUS 8 Art-NET DMX dönüştürücü kullanılmıştır. OPUS serisi kontrolcülerimizin X2 hızında kullanım opsiyonu sayesinde bir çıkış kanalından 170 piksel yerine 340 piksel, 30 fps hızında kontrol edilmiştir.  Bu sayede kontrol maliyeti yarıya indirilmiştir.

ArtNET DMX512 standardı ile 348.000 adet RGB piksel kontrol edilebilmektedir. OPUS serisi ArtNET DMX kontrolcülerimizin geniş çıkış portu seçeneği ile tüm profesyonel sistemlerde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Çay Kulesi üzerinde bulunan noktasal piksel ürünlerinin kontrolü için OPUS Serisi Art-NET DMX kontrolcüleri tercih edilmiştir. Tüm gömülü yazılım, mekanik tasarım, donanım tasarımı firmamız mühendislerince yapılan OPUS Serisi Art-NET DMX kontrolcüleri, bu özellikleri ile Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim kontrol cihazı olma özelliğini taşımaktadır.

Devreye alma ekibimiz projenin teslimi öncesi son aşama olan kullanıcı eğitimlerini ilgili ekibe vererek projenin teslimi tamamlanmıştır.
2022 yılında tamamladığımız projenin kontrol altyapısı ve kontrol yazılımı sayesinde bilgisayar ekranında görülen tüm içerikler gerçek zamanlı olarak cephe armatürlerine aktarılmaktadır. Bu sayede kullanım kolaylığı en üst noktaya çıkarılmıştır. Kullanıcı istediği her an cephe görsellerini değiştirebilir, özel günlerde cephe üstüne yazı yazabilir, bayrak videoları oluşturabilir kısacası tüm ekranı dilediği gibi sınırsızca kullanabilmektedir.
Rize Çay Çarşısı Projesi ile Türk Çayı’nın daha etkin tanıtımını sağlamak, tüketici gruplarına farklı özellik ve kalite normlarında yer alan çay ürünlerini tadımı ve satışını sağlamak, çay işletmelerinin pazarlama kapasitelerini geliştirmek ve bunlara bağlı olarak ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını artırarak turizmden elde edilen gelirleri artırma hedeflenmiştir.
Bu hedef doğrultusunda projedeki en etkileyici yapı olan ince belli çay bardağı formundaki kule, LED sistemi ile interaktif bir hale gelmiştir. Kule için özel olarak tasarladığımız özel dijital içerik ile bardağa çay doluyormuş gibi efekt uygulanmıştır. Bu içerik tasarım ekibimiz tarafından Blender Fizik Motoru ile yapılmıştır. Projede kullanılan sabit renkli aydınlatma armatürleri için de Wash ve Wox serisi armatür gruplarımız tercih edilmiştir. Proje ihtiyaçlarına uygun olarak gövde renkleri seçilerek mimari estetiğin bozulmaması sağlanmıştır.

3 YIL GARANTİ

DOT Serisi armatür grubumuzun standart garanti süresi 3 YILDIR. Herhangi bir ek ücret talep edilmeksizin 3 YIL GARANTİ veriyoruz.

Leave a Reply